РІВНІСТЬ В ЗАКОНІ: ЗАКУЛІССЯ ЮРИСТОК
Юристки теж потерпають від дискримінації за ознакою статі, отримують пропозиції сексуального характеру від колег та клієнтів. А юридична спільнота уникає справ, пов’язаних із захистом прав жінок… Навіщо була створена Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» розкаже її голова та співзасновниця Христина Кіт.


26 вересня «ЮрФем» святкує річницю. В Україні це перше професійне об’єднання юристок, що почало займатися безпосередньо проблемами захисту прав жінок та підтримувати юристок у їхньому професійному розвитку.

Професійний шлях Христини Кіт розпочався в громадській організації «Центр “Жіночі перспективи”», де вона надавала безоплатну правову допомогу жінкам, постраждалим від домашнього насильства. За роки цієї діяльності фахівчиня помітила, що юридична сфера законсервована у стереотипах. Христина розповідає: «У юриспруденції більш помітні чоловіки. Їх запрошують виступати на конференціях як експертів, охотніше підвищують у кар’єрі».

Свої слова юристка підтверджує дослідженням «Жінки у юридичній професії», яке Асоціація «ЮрФем» зробила у перші місяці діяльності. У вересні минулого року анонімно опитали 365 жінок, серед яких: адвокатки, судді, представниці поліції, науковиці, юристки, що працюють у державних установах тощо.

Опитування було спрямоване на виявлення випадків дискримінації юристок у професійному середовищі. Зокрема, запитували, чи зазнають фахівчині сексуальних домагань на робочому місці, чи відмовляють їм у підвищенні на посаді, чи необхідно їм доводити свою кваліфікацію, хто обіймає керівні посади в їхній установі тощо.

«Як це не прикро, але у юристок також є випадки дискримінації. Цього не треба заперечувати, і на це потрібно звертати увагу. Жінки повинні на це реагувати, а чоловіки не допускати», – співзасновниця «ЮрФем» Христина Кіт.

Окрім цього існує інша сторона медалі: юристи/-ки намагаються уникати справ, пов’язаних із захистом прав жінок. Це справи щодо дискримінації на робочому місці, захисту від сексуальних домагань та іншого гендерно-обумовленого насильства. В Україні діє антидискримінаційне законодавство, ухвалюються відповідні нормативно-правові акти, проте юридична спільнота не в темі. Бо, як правило, ці питання не висвітлюються в профільних вищих навчальних закладах і не піднімаються у спільноті.

– Досить часто доводиться чути від колег: «Ми не читали цього антидискримінаційного законодавства і не знаємо, як і де його застосовувати». Жінок не беруть на роботу через імовірність декрету. Також існує низка питань, пов’язаних із сексуальними злочинами, гендерно-обумовленим насильством. Але більшість юридичної спільноти уникає таких справ.  Насамперед через те, що не знають, яким чином можуть використовувати на захист постраждалих українське законодавство. Асоціація юристок хоче зробити так, щоб юридична спільнота була обізнана у цих питаннях, – розповідає співзасновниця «ЮрФем» Христина Кіт.

Тож, з одного боку, Асоціація проводить заходи, спрямовані на підвищення кваліфікації юристок, сприяє видимості жінок у юриспруденції. А з іншого – ознайомлюють колег із антидискримінаційним законодавством та вчать застосовувати його на практиці. У майбутньому вони прагнуть створити всеукраїнську мережу, щоб у кожній області України була представниця Асоціації, яка працюватиме з фахівчинями у своєму регіоні.У червні Асоціація провела перший Всеукраїнський форум юристок. Де зібралося близько 200 адвокаток, суддів, нотаріусок, представниць правоохоронних органів. Захід став майданчиком для обговорення питань захисту прав жінок в Україні, пошуку та об’єднання однодумиць для ведення стратегічних справ, мережування, менторства, професійного та особистісного розвитку. Провідною темою форуму було питання захисту жінок, які потерпають від домашнього насильства.

Чотири робочі групи працювали в різних напрямках: сексуальні домагання, гендерно-обумовлене насильство, мультидискримінація вразливих груп, інші форми дискримінації.

Результати форуму, а саме рекомендації для покращення законодавства та правозастосовної практики у сфері захисту прав жінок, були надіслані до міністерств, Верховної Ради та уповноважених осіб, які впливають на законотворчі процеси.

Останні півроку «ЮрФем» готують методичні рекомендації щодо розпізнавання випадків гендерної дискримінації та алгоритми надання допомоги адвокатській спільноті. «ЮрФем» провели 5 робочих груп у Львові, Харкові, Києві, Дніпрі й Одесі з юристами безоплатної правової допомоги. Вони аналізували та описували справи, щоб колеги змогли застосувати ці кейси у своїх процесах. Це будуть справи, пов’язані із гендерною дискримінацією у сімейних, трудових та кримінальних спорах.– Наприклад, у Кодексі законів про працю України є норма, що забороняє жінкам, які мають дитину віком до трьох років їздити у відрядження. Ця норма є дискримінаційною і багато жінок через неї не можуть реалізувати своє право на професійний розвиток, – розповідає Христина.

У посібнику будуть рекомендації, як розпізнати дискримінацію за статтю та надати постраждалим жінкам якісну юридичну допомогу. У ньому використовують практику Європейського суду з прав людини.

Вийде примірник у середині жовтня. Ознайомитися з ним можна буде на сайті Асоціації. А по кілька екземплярів відправлять у центри безоплатної правової допомоги в регіони.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, ВЛАСНА КОРЕСПОНДЕНТКА ГІАЦ «КРОНА»