Як захистити себе в умовах збройного конфлікту – активістки вчили мешканок Донецької і Луганської областей
«Ми тебе навчимо, а ти навчи іншу жінку». За таким принципом у Краматорську громадська організація «Альянс за громадянські права» реалізує проект для активісток, журналісток, представниць органів влади, які працюють з жінками.

У жовтні вони провели тренінг, щоб навчити робити якісні інформаційні кампанії з теми захисту прав на території збройного конфлікту.

Керівниця проекту Наталя Семиволос розповідає, що після прийняття «Закону про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» у місцевих мешканців/-ок почалася паніка. Люди бояться, що військові відберуть їхнє майно або виселять з будинку. А причиною цього є елементарне незнання. Наразі у людей мало джерел інформації – лише плітки та перекручені фрази. Багато з них і гадки не мають про власні права. Про те, щоб відстоювати їх, мова взагалі не йде.


Усі фото надані героїнею матеріалу


На тренінгу «Проведення інформаційної кампанії “Збройний конфлікт та права людини – інструменти та методи”» фахівчині розповіли, як захиститися під час збройного конфлікту, проаналізували закон, про який ми вже згадували вище, а також познайомили жінок з Міжнародним гуманітарним правом. Після цього вже новобраниці повинні будуть поширити ці знання у своїх громадах.

– Ми хочемо сприяти зниженню напруги в громадах Донецької та Луганської областей, що виникла через необізнаність прав та обов’язків силових структур в контексті нових законів. У цьому нам допоможе поширення інформаційних матеріалів під час проведення інфо-сесій в громадах та через ЗМІ, – розповідає Наталя Семиволос.


Нагадаємо, що Закон ухвалили в лютому цього року. Документ визнає дії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях збройною агресією. При введенні воєнного стану контроль на окупованій території Донецької і Луганської областей здійснює Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ за керівництво Генштабу, а не Служби Безпеки України. Замість штабу антитерористичної операції для стримування і відсічі російської агресії на Донбасі працюватиме об'єднаний оперативний штаб Збройних сил, що здійснюватиме безпосереднє керівництво силами і засобами Збройних Сил України, окремих військових формувань, Міністерства Військових Справ, Нацполіції та Державної служби з надзвичайних ситуацій, які будуть залучені до заходів оборони.

Відбір на тренінг не обмежували за віком, проте головною умовою участі в навчанні була мотивація жінок. Щоправда організаторка Наталя Семиволос пригадує, що залучити мешканок Луганської області було досить складно.

Вже 16 жінок, які опанували навички проведення інфосесій, повернулися у власні громади та розпочали роботу. Зараз учасниці знаходяться на етапі розробки своїх кампаній. Вони будуть проводити флешмоби, акції, писати статті, знімати відео, читати лекції та семінари. На проведення кампаній гроші нададуть в організації. Головне, аби інформація доносилася правильно, і щоб люди почали розуміти, як вони можуть захистити свої права.

Проект підтримав Український жіночий фонд. Це друга співпраця, а перший проект закінчився 2017 року. Він був спрямований на інформування суспільства, як не стати жертвою торгівлі людьми. Була створена власна методика для груп ризику. Було розроблено чотири великих кольорових банери, так звані станції: «Твоє життя – твій вибір», «Поруч з тобою», «Як не стати живим товаром» та «Торгівля людьми: запитання-відповіді». Більш детально про це ви можете дізнатися, переглянувши ось це відео.– Ми розробили цей проект, щоб попередити вразливу групу населення, особливо жінок та ВПО, про загрози потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, що існують під час працевлаштування. Люди їхали, їдуть та будуть їхати на заробітки, і дуже важливо, щоб вони могли забезпечити собі безпеку в будь-якій діяльності. Залучали до участі і навчали працівниць державних структур і громадських організацій, як працювати цим методом, – розповідає Наталя Семиволос.

Загалом провели 10 інформаційних сесій у різних містах Донеччини. А також підготовили 15 спеціалістів/-ок, які наразі активно працюють у сфері з профілактики торгівлі людьми.

Тим часом фахівці кажуть, що за роки Незалежності України близько 230 тисяч українців і українок постраждало від торгівлі людьми. Серед них за останні чотири роки – 61 тисяча.І наостанок – кілька цікавих лінків на цю тему.

– Тут громадська організація «Ла-Страда – Україна» створила корисні поради для тих, хто їде працювати або навчатися за кордон, планує одружитися з іноземцем.

– Тут Ви можете дізнатися, що говорить Конвенція Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»