ВІД ГЕНДЕРНОЇ НЕРІВНОСТІ ДО ЖІНОЧОГО АКТИВІЗМУ ЗА 30 ДНІВ


Останні півроку наш ресурс Гендерний інформаційно-аналітичний центр “КРОНА” цілеспрямовано робив матеріали про жіночий активізм. Ми познайомилися й познайомили вас, наші любі читачки і читачі, з жіночими організаціями з більшості регіонів України. Вели репортажі з Києва, Дніпра, Львова. Брали інтерв’ю у знаних активісток і феміністок, дослідниць – Анастасії Мельниченко, Ніни Потарської, Олександри Голуб, Тамари Марценюк, Тамари Злобіної. Крім цього зі своїми планами та спостереженнями нас познайомили депутатки Верховної Ради України, зокрема Ірина Суслова.

Були й ті, хто лише починає свій активістський шлях в Україні. Проте їхній досвід не менш значущий та важливий для висвітлення. Якщо ви чогось не можете пригадати чи раптом пропустили, то ось, будь ласка: всі матеріали розміщені на нашому сайті. Читайте, аналізуйте, надихайтесь і, може, у наступному році, саме ви станете героїнею наших статей. А жіночий рух у вас знайде нову ентузіастку та лідерку змін.Паралельно із цим ми запустили масштабне онлайн-навчання. На наш дистанційний курс “Від гендерної рівності до жіночого активізму за 30 днів” надійшло близько двох сотень заявок з усіх областей України. Це були жителькі/-лі як обласних центрів, так і містечок і сіл. За умовами конкурсного відбору ми змогли взяти на курс лише п’ятдесят осіб. Директор ГІАЦ “КРОНА” Олег Марущенко провів довгі години над ретельним вивченням мотиваційних листів потенційних слухачок та слухачів. У результаті обрали тих, кому навчання було найбільш необхідним (звісно, шкодуючи, що дистанційний курс ГІАЦ “КРОНА” не в змозі охопити всіх зацікавлених).

– Ви знаєте, сучасні дистанційні курси здатні охоплювати до кількох тисяч студенток і студентів. Але така велика кількість автоматично означає певні мінуси процесу навчання: перевірка знань виключно за допомогою тестів,  неможливість персонального тьюторського супроводу кожної і кожного, хто навчається. Наш же курс, оскільки навчається на ньому лише 50 осіб, побудований на творчих завданнях, виконуючи які, людина отримує персональний відгук, також може взяти участь і в скайп-коференціях, де матиме змогу поставити додаткові запитання, – розповідає директор ГІАЦ “КРОНА” Олег Марущенко.

“Від гендерної рівності до жіночого активізму за 30 днів” складається з чотирьох модулів: “Гендер і нерівність у суспільстві. Як працюють гендерні стереотипи”, “Таємниці гендерного конструювання: як культура створює хлопчиків і дівчаток”, “Жіночий/феміністський рух у світовій історії”, “Новітній етап розвитку жіночого руху в Україні”.

Усі модулі розподілені за підтемами, де спочатку подається теорія, а потім різноманітні творчі завдання. Під час навчання передбачається перегляд фільмів про фемінізм, аналіз дитячих мультфільмів на предмет гендерної дискримінації, спростування стереотипів, проведення паралелей з власним життям і пригадування ситуацій дискримінації.

– Найбільше мене вразили дві теми. Перша  – про контекст гендеру, коли переглядали фільми, які пропонували автори/-ки курсу, зокрема про права жінок в Америці й у Великобританії. У мене навіть виникла думка, що це потрібно показати студенткам. А друга тема, що зачепила, – це, звісно, питання гендерної рівності в освіті, підручниках, розподіл ролей на майданчиках. Ми це бачимо, але не завжди акцентуємо на цьому увагу. Коли нам розбирають ситуації на прикладах, бачимо, що маємо багато стереотипів, які продовжуємо наслідувати. Це все стає очевидним, – розповідає слухачка дистанційного курсу Наталія Малиновська, яка сама є викладачкою Острозької академії.

На проходження одного модулю давався один тиждень, що можна було робити будь-коли у режимі “24/7”. Після кожного (!) виконаного творчого завдання тьюторська команда аналізувала відповіді та залишала свої коментарі. Ольга Андрусик – одна з тьюторок, яка вела перші два модулі, – розповідає, що за всю історію дистанційного навчання ГІАЦ “КРОНА” (а воно започатковано ще 2011-го року) саме слухацький склад цього курсу був найбільш підкованим у гендерній тематиці. Їхні відповіді були ґрунтовними та влучними. Звісно, деякі слухачки через брак часу давали короткі відповіді, та однаково вони були правильними.

Курс також приємно вразив тьюторку своєю щирістю. У завданнях про стереотипи учасниці пішли далі запропонованого творчого завдання і писали про свої переживання, болісні спогади, були навіть зізнання у сексуальних домаганнях чи постійному пресингу на робочому місці через стать.– У “дистанційці” потрібно завжди пам'ятати, що по той бік екрану знаходяться живі люди. Коли пишеш і відповідаєш їм, треба обов'язково думати, підбадьорювати їх. Байдуже, що це дорослі люди, – у них можуть бути свої проблеми і переживання. Наприклад, щодо згадок наших студенток про випадки насильства: якби я їм сухо відповідала, то не певна, що вони б відкрилися. Завжди потрібно аргументувати не лише правильність відповідей, а й те, що людина хоче отримати на фідбек. Не суху фразу: “Усе гаразд. Вам 5!”. Зрозуміло, що це не пряме завдання дистанційки надавати таку підтримку, але мені здається, що тьюторка повинна не тільки перевірити відповіді, а ще й спробувати відчути людину, що їй потрібно написати, щоб вона далі із натхненням продовжувала навчання, – розповідає тьюторка Ольга Андрусик.

Ті, хто дійдуть до кінця, успішно виконавши усі завдання, отримують сертифікати та подарункову літературу від ГІАЦ “КРОНА”, зокрема новий випуск гендерного журналу “Я” з теми “Гендер і активізм” (що, до речі, став ще одним продуктом нашої діяльності за це півріччя). Редакторське коло жартує, що це “зірковий” журнал, бо до нього увійшли матеріали від дуже крутих феміністок або про них. Світовий та український жіночий рух, ромський активізм, сучасність та історія – по все це можна прочитати на сторінках нового випуску.

На носі Новий рік, і ми – уся команда Гендерного інформаційно-аналітичного центру “КРОНА” – вітаємо вас зі святами! Щиро бажаємо всім нам більше рівності, активізму та солідарності в новому 2019 році. Зважаючи на значний попит, той же дистанційний курс ми б хотіли повторити і у наступному році (вже для нової аудиторії), можливо, навіть неодноразово...

Читайте нас та залишайтесь із нами! Впевнені: наступного року на вас чекатиме ще більше “гендерних проривів”!


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»