Сповивальні столики у громадських місцях відтепер обов’язкові. Чи з’являться вони скрізь?

В громадських місцях в Україні мають обов’язково бути сповивальні столики для малюків.


Це норма, яка прописана у нових державно-будівельних нормах щодо інклюзивності будівель і споруд. Зміни набувають чинності з 1 квітня.

Однак стосуватимуться вони лише нових об’єктів, які вводять у експлуатацію, або ж реконструкції вже існуючих. Про це у коментарі Радіо НВ розповів заступник Міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе.

"В усіх громадських закладах, там де є громадські туалети, обов'язково повинна бути кімната і умови для сповивальних столиків. Це повинні бути приміщення від 6 до 9 кв. м, і в туалетах для людей з інвалідністю, - пояснив Лев Парцхаладзе. - Для приватного і державного сектора - все, що вводиться в експлуатацію. Але закон зворотної сили не має: ми не можемо вимагати [встановити столики] від людей, які вже ввели об'єкти в експлуатацію. Але якщо вони будуть робити реконструкцію, то вони вже будуть робити її виходячи з нових норм".

Парцхаладзе додав, що у таких приміщеннях повинна бути аварійна (тривожна) сигналізація з системою оповіщення для осіб з інвалідністю з порушеннями зору та слуху.

Мами поза громадським життям

Київ - місто не дружнє до батьків з немовлятами, зазначила в коментарі Радіо НВ народна депутатка Вікторія Пташник. Вона є мамою двох дітей. Пташник зазначає: лише невелика кількість ресторанів та інших закладів відпочинку намагаються слідувати такому тренду. Водночас, говорить Вікторія Пташник, чимало місць навіть не розраховані на дитячі коляски, не говорячи вже про сповивальні столики чи кімнати.

"Пересуватися по Києву дуже важко. Багато є таких моментів, там де є сходи, коли ти один з візочком - абсолютно неможливо потрапити туди, куди ти хочеш, - констатує Пташник. - Як правило, не так багато і дитячих стільців, і сповивальних столиків в публічних місцях. Хочеться, знаєте, щоб жінка себе почувала разом із маленькими дітьми не так, що її посадили в тюрму вдома і вона не може нікуди з цієї умовної тюрми вийти, а хочеться щоб вона також насолоджувалася життям і могла це робити разом зі своїми дітками".

Столики, якими неможливо скористатися: підводні камені нововведень

Засновниця Facebook-спільноти Київ, дружній до батьків та малюків Ольга Мирцало у коментарі Радіо НВ зазначила: нова ініціатива хороша, але є питання щодо її реалізації. Є сумний приклад, коли пандуси та платформи для людей з інвалідністю роблять абсолютно не придатними для використання. Є загроза, що зі сповивальними столиками може трапитися така ж ситуація. Тому важливо прописати чіткі критерії, слідкувати за імплементацією, здійснювати моніторинг. Є і інші виклики, які хвилюють батьків, зазначила Ольга Мирцало.

"Це перш за все якість столиків. Чи будуть ці столики якісними, безпечними і гігієнічно коректними? Друге – чи будуть відчинені ці вбиральні, у яких облаштують такі зручності? Один з таких прикладів – це аеропорт Жуляни, де ці зручності є, але вони зачинені, - наводить приклади Мирцало. - І чи будуть ці столики доступними самі по собі? Тому що можна мати столик, але він може бути у вбиральні, до якої потрібно дістатися сходами – або у підвал, або наприклад на третій поверх, а туди не працює ліфт. Ну і для чого нам тоді столик у вбиральні, якщо дістатися до нього все одно неможливо? І, зрештою хто за цим всім буде слідкувати?"

У розмові Мирцало пригадала указ під назвою Туалети з доступом у будь-якій ситуації. Його ухвалили в США ще за президенства Обами у 2016 році. Документ стосується переобладнання публічних чоловічих вбиралень Америки. Передбачається щоб у них, як і в жіночих були сповивальні столики і щоб американські татка, на рівні з мамами, могли змінити підгузки дітям. В Україні ж встановлення таких столиків є стереотипно-гендерним - лише у жіночих вбиральнях.

Джерело