Друга після вождя. Як сестра Кім Чен Ина стала його сірим кардиналом


На фото: Кім Йо Чжон була головною асистентою Кім Чен Ина в ході історичного саміту двох Корей.


Історична зустріч лідерів Північної та Південної Кореї, що відбулася 27 квітня, уперше дала світові можливість у прямому ефірі поглянути на загадкового лідера КНДР Кім Чен Ина і його оточення.

Найважливішу роль у цьому оточенні, як стало очевидно, грає рідна сестра керівника Північної Кореї - 30-річна Кім Йо Чжон, яка останні три роки очолює відділ агітації та пропаганди Центрального комітету Трудової партії Кореї.

НВ зібрало все, що відомо про цю жінку та її вплив на політику КНДР.

Жіноче обличчя саміту двох Корей

Саме Кім Йо Чжон була єдиною жінкою, яка брала участь в офіційній частині міжкорейського саміту 27 квітня, і однією з трьох представників КНДР (включно з Кім Чен Ином) за столом переговорів із президентом Південної Кореї Мун Чже Іном.

"Хоча вона старанно робила замітки, поки її брат говорив, і не шукала можливості опинитися в центрі уваги, багато хто переконаний: ця 30-річна жінка відіграла важливу роль у тому, щоб саміт відбувся", - оцінює роль Кім Йо Чжон CNN.


На фото: Молодша сестра Кім Чен Ина під час офіційної церемонії зустрічі лідерів Північної і Південної Кореї / Фото ЕРА.


Крім того, у ході зустрічі сестра керівника КНДР закликала прискорити об'єднання двох Корей, повідомив журналістам прес-секретар президента Південної Кореї Юн Ен Чхан. Кім Йо Чжон також була ініціаторкою кількох ідей, зафіксованих у знаковому документі, підписаному лідерами обох країн - Декларації Панмунджома за мир, процвітання і об'єднання на Корейському півострові. Зокрема, Кім Йо Чжон виступала за якнайшвидше вирішення проблеми сімей, розділених Корейською війною.

Багато світових ЗМІ також звернули увагу на цілий ряд деталей саміту, які красномовно свідчать про те, наскільки довіряє Кім Чен Ин своїй сестрі.

Кім Йо Чжон була поруч із братом в усі найважливіші моменти міжкорейської зустрічі. Саме вона прийняла квіти, подаровані Кім Чен Ину після перших рукостискань із південнокорейським президентом, і його рукавички після того, як два керівника разом посадили сосну на кордоні обох країн. Крім того, Кім Йо Чжон подала братові ручку, якою той зробив запис у гостьовій книзі Палацу миру, де проходив саміт.

"Ймовірно, вона [Кім Йо Чжон] одна з тих, хто має найбільший вплив на самого Кім Чен Ина, зокрема тому, що він довіряє дуже небагатьом людям", - цитує CNN Бальбіну Хванг, професорку Університету Джорджтауна і засновницю Національного комітету з питань Північної Кореї (США).

Зірка південнокорейської Олімпіади

Впливовість Кім Йо Чжон останнім часом підтверджується не вперше. Саме вона була головною гостею від Північної Кореї на церемонії відкриття Зимових Олімпійських ігор 9 лютого 2018 року, коли збірні КНДР і Південної Кореї пройшли під одним прапором.

Тоді візит сестри Кім Чен був ще більш знаковим - вона стала першою із представників/-иць правлячої династії Кім, яка відвідала Південну Корею після підписання в 1953 році перемир'я в Корейській війні.

Приїзд Кім Йо Чжон, за яким пильно стежили місцеві ЗМІ, не обмежився церемоніальною присутністю на трибунах стадіону в південнокорейському Пхенчхані, де вона сиділа пліч-о-пліч з віце-президентом США Майком Пенсом і першими особами офіційного Сеула.


На фото: У лютому 2018 року Кім Йо Чжон (крайня праворуч у верхньому ряду) приїхала на відкриття Олімпіади в Південну Корею, поклавши початок примиренню двох країн / Фото ЕРА.


Вона також зустрілася з президентом Південної Кореї Мун Чже Іном і передала йому особистий лист від брата на знак відновлення комунікацій між країнами, виступивши спеціальним посланником Кім Чен Ина.

На саміті 27 квітня обидва лідери згадали про важливість зимової місії Кім Йо Чжон. Спілкуючись зі своїм південнокорейським колегою, Кім Чен Ин жартома зазначив, що його сестра стала "зіркою Півдня", чим змусив Кім Йо Чжон зашарітися, пише AP із посиланням на слова прес-секретаря президента Південної Кореї. У свою чергу, Мун Чже Ін з посмішкою і щирістю привітав Кім Йо Чжон під час рукостискань з офіційною делегацією КНДР.

Королева піару та сірий кардинал Кім Чен Ина

Кім Йо Чжон - імовірно, наймолодша з дітей і єдина дочка північнокорейського керівника Кім Чен Іра, який помер у 2011 році. Його сім'я та особисте життя завжди трималися в найсуворішому секреті. Вважається, що діти вождя народилися від чотирьох різних жінок, проте Кім Йо Чжон - єдинокровна сестра Кім Чен Ина. Їхня мати Ко Ен Хі була танцівницею і актрисою японсько-корейського походження.

Брата і сестру з дитинства зблизила не тільки кровна спорідненість. Кім Йо Чжон та Кім Чен Ин кілька років разом вчилися в Швейцарії в 1996-2000 роках. Після цього обидва продовжили освіту на батьківщині, зокрема Кім Йо Чжон - у військовому університеті імені Кім Ір Сена.


На фото: Кім Йо Чжон вважають головною відповідальною за публічний імідж старшого брата - лідера КНДР Кім Чен Ина / Фото ЕРА.


Її особистість довгий час залишалася загадкою для західного світу. Вперше Кім Йо Чжон потрапила в об'єктив камер у 2010 році, а серйозно про неї заговорили в 2011-му, після церемонії похорону її батька Кім Чен Іра. Тоді дівчина неодноразово з'являлася поруч з братом і першими особами КНДР, хоча вона не була членом похоронного комітету, а місцеві ЗМІ ніколи не згадували її ім'я.

Після цього її суспільно-політична кар'єра стрімко пішла вгору. У 2012 році Кім Йо Чжон отримала посаду в Комісії з національної оборони, в 2014-му була вперше офіційно згадано як "високопоставлений чиновник" Центрального комітету Трудової партії Кореї (ЦК ТПК), в 2015-му очолила відділ пропаганди і агітації ЦК ТПК.

У 2017 році Кім Йо Чжон увійшла до складу північнокорейського Політбюро, ставши лише другою жінкою в історії країни, якій вдалося подібне. Всі ці роки Кім Йо Чжон з'являлася поруч із братом на кадрах офіційних фото- і відеохронік, а в жовтні 2014 року, як повідомлялося в ЗМІ, фактично взяла на себе управління державою під час тривалої хвороби Кім Чен Ина.

Її роль в адміністрації брата можна порівняти з посадою голови апарату Білого дому в США, вважає Майкл Медден, автор блогу North Korea Leadership Watch, якого цитує CNN. Серед іншого, вона керує організацією публічних подій за участю Кім Чен Ина, розробляє маршрути його поїздок і відповідає за їхню логістику.

А британська корпорація BBC називає Кім Йо Чжон північнокорейською "королевою піару". "Вона формує імідж брата і, відповідно, управляє формуванням образу своєї країни в мас-медіа", - відзначає в матеріалі BBC.

Очікується, що Кім Йо Чжон буде відігравати важливу роль і в підготовці прийдешньої зустрічі Кім Чен Ина з президентом США Дональдом Трампом, яка повинна відбутися в найближчий місяць.

При цьому з січня 2017 року молодша сестра північнокорейського лідера входить в "чорний список" США за порушення прав людини в КНДР.

Джерело