Секс за їжу та підручники. Співробітників десятків гуманітарних місій викрили в домаганнях до біженців


На фото: Співробітник гуманітарної місії в Ліберії стримує натиск дітей, які намагаються отримати питну воду


Десятки гуманітарних організацій були роками причетні до масштабного секс-скандалу: їх співробітників викрили в домаганнях до місцевих дівчат і випадках обміну гуманітарної допомоги – включно з їжею і медикаментами – на примусові секс-послуги. Про це повідомляє британська газета The Times із посиланням на внутрішню доповідь ООН, яка ніколи раніше не була оприлюднена.

Йдеться про більш ніж 40 організацій, співробітники яких примушували до сексу дітей і підлітків у країнах третього світу, використовуючи їхнє злиденне становище.

«Новое Время» розповідає про подробиці гучної історії.

Масштаб проблеми

The Times оприлюднила деталі 84-сторінкової доповіді Агентства ООН у справах біженців, яку було складено за підсумками розслідування, ініційованого самим агентством. Його співробітники спільно з організацією Save the Children опитали близько 1,5 тис. осіб в бідних країнах, зокрема африканських Гвінеї, Ліберії та Сьєрра-Леоне, щоб зрозуміти масштаби сексуальної експлуатації дітей у місцевих таборах біженців з боку представників гуманітарних фондів допомоги.

У результаті під підозрою опинилися понад 60 співробітників десятків гуманітарних організацій – від невеликих локальних до великих міжнародних, серед яких Агентство ООН у справах біженців, Всесвітня продовольча програма, Save the Children і Merlin (Medical Emergency Relief International). У документі також згадуються Лікарі без кордонів, Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародний комітет порятунку та інші.


На фото: У скандал виявилися втягнутими співробітники більш ніж 40 організацій / Фото ЕРА


"Ідентифікація стількох організацій могла б виявитися занадто руйнівною для сектора, який залежить від державних дотацій", - називає The Times можливу причину того, чому розслідування так і не було опубліковано повністю.

І хоча сама доповідь датована 2002 роком, практика сексуальної експлуатації підлітків відтоді нікуди не зникла, підкреслює The Times. Газета звернулася із запитами до найвпливовіших організацій, згаданих у доповіді, з проханням розповісти про боротьбу з подібними випадками в останні роки.

У своїх відповідях окремі гуманітарні фонди визнали актуальність проблеми сексуальної експлуатації неповнолітніх своїми співробітниками. Так організація Save the Children, заявила про більш ретельне розслідування таких епізодів з року в рік, що відбилося на статистиці: якщо в 2013 році було зафіксовано 31 випадок, то з 2017 року їх було виявлено вже 577.

У той же час, як повідомляє The Times, за підсумками доповіді 2002 року було звільнено менше 10 осіб і жодну з них не притягли до відповідальності. Хоча окремі факти з цього розслідування ще тоді потрапили в пресу і викликали серію дискусій в ООН.

Кілограм крупи за секс

Подробиці розслідувань, що включають розповіді місцевих жителів від першої особи, приголомшують. Як з'ясувалося, у багатьох регіонах світу практика обміну гуманітарної допомоги на сексуальні послуги стала загальноприйнятою і сприймалася місцевим населенням як даність.

Співробітники гуманітарних місій нерідко вимагали сексу від молодих дівчат в обмін на продукти харчування та інші базові речі: одяг і взуття, мило, матеріали для будівництва прихистків, підручники і олівці, а також доступ до освітніх програм і тимчасових робочих місць.

Так, жінки у гвінейському таборі біженців розповіли: "Тут ніхто не може отримати кукурудзяно-соєву суміш [основний продукт харчування] без попереднього сексу. Вони [співробітники гуманітарних фондів] так і кажуть: кіло за секс".

Багато батьків визнали, що сексуальна експлуатація дочок-підлітків стала для них єдиним способом звести кінці з кінцями в таборах біженців. "Якщо у вашій родині немає дівчинки, то ваша сім'я – в кризовому становищі", – сказала одна із жінок в Сьєрра-Леоне.

А лідер біженців у Гвінеї розповіла дослідникам: "Якщо ви бачите молоду дівчину, яка несе тент [для палатки] на голові, то не сумнівайтеся, як вона його дістала".

Часом дівчатам платили крихітні суми за секс-послуги – еквівалентні, наприклад, 10 центам.

"Ми були вражені після перших досліджень в Ліберії, – зазначає Крістін Ліпохар, одна зі співавторів доповіді для Агентства ООН у справах біженців. – Але коли ми прибули до Гвінеї і почули ще більше про подібні речі, це було справжнім шоком. Я пам'ятаю почуття найсильнішого сорому, що гуманітарний персонал був замішаний в такому, у той час як і я була членом тієї ж самої групи людей".


На фото: Для багатьох сімей єдиним засобом для виживання стала сексуальна експлуатація дочок / Фото ЕРА


За результатами опитування біженців дослідники дійшли висновку, що "безпрецедентну владу" – а з нею і "мандат" на насильство – зазвичай отримують співробітники гуманітарних організацій, найняті з місцевих жителів, у той час як міжнародні чиновники рідко залишають свої штаб-квартири.

"Національний персонал чоловічої статі залучений у торгівлю гуманітарними товарами і послугами, включно з медикаментами, паливом, крупою булгур, листами пластику, шкільним приладдям, освітніми курсами і програмами професійної підготовки – в обмін на секс з дівчатами до 18 років", - йдеться в доповіді ООН.

Реакція і наслідки

Як зазначає The Times, з початку 2000-х років, коли були зафіксовані згадані в доповіді випадки, проблемі не було приділено достатньо уваги на міжнародному рівні і вона залишається актуальною досі.

Головне свідчення тому – нещодавній секс-скандал навколо британської благодійної мережі Oxfam, що розгорівся на початку 2018 року. Тоді з'ясувалося, що організація прикривала випадки сексуальних злочинів з боку її співробітників, які працювали на Гаїті після масштабного землетрусу.

Крім того, у лютому 2018 року Міжнародний Комітет Червоного Хреста заявив, що за останні три роки 21 співробітник був звільнений за використання секс-послуг з боку населення в місцях роботи МКЧХ.

Подібних випадків не повинно було б відбуватися в принципі, якби практика сексуального насильства з боку співробітників гуманітарних місій отримала належний розголосу і реакцію, вважає The Times.

У той же час газета публікує відповіді міжнародних гуманітарних організацій на свої запити щодо відповідних заходів боротьби з такою практикою, відзначаючи, що більшість з цих відповідей свідчать про "незрілість [гуманітарного] сектора у вирішенні цієї проблеми".

Однак зараз архівне розслідування ООН про сексуальні домагання з боку співробітників гуманітарних місій отримало нову порцію уваги.

Комітет з міжнародних справ британського парламенту взяв цю доповідь за основу свого поточного розслідування сексуальної експлуатації в гуманітарному секторі, яке стартувало після скандалу з Oxfam.

"Вона [доповідь 2002 року], показує, що гуманітарний сектор протягом багатьох років мав проблеми, але не зміг їх вирішити, і зараз настав час для оновлення та реформ", - підкреслила Полін Латем, член британського парламенту і комітету, який веде розслідування.

Джерело