СамоЗахист за ізраїльськими методиками – у Дніпрі стартував новий проект для жінок
Школа СамоБезпеки стартувала для жінок в Дніпрі. Головна  задача – дати дніпрянкам навички безпеки і виживання в екстремальних умовах. Ідеться як про побутове насильство та напади на вулицях, так і про поведінку під час воєнних дій та правильне реагування на теракти.

– На жаль, такі жахливі ситуації, як нещодавно в Керчі, можуть повторюватись. Потрібно знати, як реагувати в таких випадках, – розповідає засновниця Школи й голова ГО “Гендерний клуб Дніпро” Ганна Мягких.

Навчання вже розпочалося, учасниці займаються кілька разів на тиждень. У будні – в спорткомплексі, на вихідних відбуваються виїзні тренування на полігонах. До Школи долучили й чоловіків. Організаторка запросила їх до Школи для покращення результатів навчання жінок. Адже в переважній більшості випадків у реальних умовах саме вони  вчиняють напади на жінок на вулиці чи скоюють домашнє насильство. “Це взаємовигідна співпраця, – вважає Ганна. – Чоловіки отримують корисні навички, а жінок тренування із чоловіками (як з “умовним ворогом”, так і з “умовним союзником”), психологічно готує до відповідного реагування у житті”.

Організаторка проекту також розповідає, що завдання, техніка та виконання максимально наближені до реальності. Із учасницями Школи СамоБезпеки працюватимуть військові з досвідом участі в АТО, парамедики, психологи. Методику яку застосовують спочатку розробляли для потреб армії Ізраїля і вона складалася з технічних дій, що пройшли перевірку в справжніх бойових умовах. Пізніше систему також адаптували до реальних вуличних ситуацій. Крав Мага концентрується на максимальній ефективності в умовах фізичного та психологічного насильства, акцент на швидкій нейтралізації загрози життю.– Я можу описати змодельовану ситуацію. Будова у гайку. Усі відвідувачки Школи поділяються на кілька груп. Перші штурмують будівлю, другі захищають її. Третя група грає роль цивільних, які навчаються правильно реагувати в такій ситуації. Зброя, що використовується, – лазерна. Симуляції із лазерною зброєю в порівнянні із пентбольною дають кращі результати, бо стрільба з пейнтбольної зброї ведеться навісом, що призводить до засвоєння неправильних навичок. Усе максимально реалістично: учбові гранати, звуковий ефект яких відповідає бойовим. Це не означає, що з нас роблять штурмовиків, просто кілька разів перебування в симульованих екстремальних ситуаціях дає психологічний навик, що не дозволяє губитися і впадати у паніку. Знати – це одне, відпрацювати – інше, – каже Ганна.

Навчання триватимуть три місяці. Організаторка обіцяє, що за цей час кожна з учасниць, за умови відповідального ставлення до занять, опанує базові навички із Крав Маги, парамедицини, стрільби, тактики виживання в екстремальних ситуаціях. Курс символічно стартував 25 листопада, у перший день Всесвітньої акції «16 днів проти гендерно-обумовленого насильства».У цей день ГО “Гендерний клуб Дніпро” провів вуличну акцію у партнерстві із патрульною поліцією м. Дніпро, на якій симулювали потасовки футбольних фанів, які зачепили перехожих. Піротехніка, штучна кров, спеціально навчені 37  волонтерів і волонтерок, які «нападали» з ножем на людей, парамедики/-ні, які рятували поранених, патрульні, які розповідали про нинішній стан у місті з гендерним насильством.

– Проблему гендерно-обумовленого насильства в Україні ускладнюють такі фактори, як повернення військових з фронту в складному психічному стані, важкі ситуації в сім'ях ВПО. З іншого боку, я вважаю, що ставлення у суспільстві до домашнього насильства стає дедалі менш толерантним. Особливо у молоді зовсім інший погляд і підхід – і мене це надихає, – каже Ганна Мягких.Нагадуємо, що за статистикою ООН нині в Україні від домашнього насильства страждає понад мільйон жінок.  Шістсот жінок гине щорічно від так званих «сімейних сварок». Зараз в Україні вже в кількох містах стартував проект для патрульних «ПОЛІНА». Поліцейських і поліціанток навчають правильному реагуванню на домашнє насильство, і ці групи потім відправляють із психологами/-нями на місце виклику.
Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»