«Ще одна пандемія». У ПАР сплеск вбивств жінок і дітей, президент країни назвав його «війною»

У Південно-Африканській Республіці, крім загрозливих показників захворюваності COVID-19, загострилася ще одна проблема. У країні почастішали жорстокі вбивства жінок.

НВ публікує переклад матеріалу CNN South Africa has the continent's highest Covid-19 cases. Now it has another pandemic on its hands про насильство, з яким стикаються місцеві жінки та діти, і про те, як країна намагається з ним боротися.


Рано вранці в неділю, 14 червня, понівечене тіло 42-річної жінки було знайдене в Ірстерасті (Eersterust) - тауншипі (за часів апартеїду тауншипи були місцем примусового проживання для африканського населення - ред.) середнього класу у Преторії, столиці ПАР.

Двома днями раніше жителі тауншипу Соуето в Йоганнесбурзі виявили під деревом тіло іншої молодої жінки. А трохи більше тижня тому тіло 28-річної жінки, яка була на пізніх термінах вагітності, було знайдене повішеним на дереві на околиці Йоганнесбурга.

Ці три жінки стали одними з останніх жертв сплеску насильства щодо жінок у ПАР, який президент країни назвав «пандемією».


Тшегофатсо Пуле вбили, коли вона була на пізніх термінах вагітності / Фото: CNN


«Як чоловік і як батько, я вражений тим, що в нашій країні йде не менше, ніж війна, проти жінок і дітей», - заявив президент Сиріл Рамафоса в телевізійному зверненні до нації у середу, 17 червня. В останні тижні у Південній Африці було вбито більше 20 жінок і дітей, додав він. «Ці жінки не просто статистика, у них є імена, у них є сім'ї та друзі», - заявив президент ПАР, зачитавши імена жертв.

У більш ранній заяві в суботу, 13 червня, він сказав, що злочинці «опустилися на ще більшу глибину жорстокості і безсердечності».

У Південній Африці один з найвищих показників вбивств жінок у світі. За даними поліції, минулого року було вбито більше 2700 південноафриканських жінок і 1000 дітей. За словами Рамафоси, близько 51% жінок у країні зазнавали насильства з боку своїх партнерів. Випадки насильства почастішали відтоді, як у червні у країні були зняті деякі обмеження, введені через коронавірус.

«Ми з огидою відзначаємо, що в той час, коли країна стикається з найсерйознішими загрозами через пандемію, жорстокі чоловіки користуються ослабленням обмежень на пересування, щоб нападати на жінок і дітей», - сказав президент.

Фатімата Мутлоатсе, засновниця організації Black Womxn Caucus, каже, що останнім часом ПАР боролася з проблемами гендерного насильства, нерівності та безробіття, а пандемія може підштовхнути націю до прірви.

«У нас криза, і обмеження карантину посилюють її», - говорить Мутлоатсе.


«Ми хочемо підзвітності»

У вересні 2019 року Рамафоса оголосив про заходи з боротьби з насильством щодо жінок після зґвалтування і вбивства студентки університету Уїнене Мруетяни, яке було лише одним з цілої низки вбивств жінок.

Мруетяну зґвалтували і вбили в поштовому відділенні Кейптауна. Її смерть викликала масові протести і стала поштовхом для обговорення в суспільстві гендерного насильства. У відповідь Рамафоса пообіцяв виділити $75 млн на зміцнення системи кримінального правосуддя і допомогу жертвам насильства.У своєму виступі у середу, 17 червня, він також закликав законодавців розглянути низку змін, в тому числі зміну терміну мінімального покарання, а також жорсткіші умови звільнення злочинців під заставу.

Лише справедливість і швидке судове переслідування у цих справах продемонструють, що уряд взяв на себе зобов'язання забезпечити безпеку жінок, сказала CNN правозахисниця Нгаа Муромбедзі з правозахисної групи Жінки і чоловіки проти насильства над дітьми (Women and Men Against Child Abuse).

«Недостатньо, щоб президент сказав, що ми не потерпимо насильства. Ми хочемо підзвітності. Уряд не може просто сказати, що він займає тверду позицію, коли не діє. Вони повинні діяти відповідно до цих слів», - вважає Муромбедзі.


Вкорінена проблема

Але Майт Нкоана-Машабане, міністр у справах жінок, молоді та інвалідів, каже, що уряд ПАР не може впоратися з кризою самотужки. Нкоана-Машабане вважає, що влада теж потребує допомоги громад, щоб покласти край мовчанню про гендерне насильство і викривати тих, хто чинить насильство.«Ми знаємо, що ця боротьба більша, ніж уряд, і нам потрібні спільноти, які допоможуть нам приборкати цю епідемію. Спільноти можуть зіграти велику роль у приборканні цієї епідемії, повідомляючи про випадки зловживань місцевим організаціям та Поліцейській службі Південної Африки (South African Police Service) , - пояснила Нкоана-Машабане.

Спікер поліції Кей Махубела з цим згоден. За словами Махубели, жінкам потрібно повідомляти про агресивних партнерів в поліцію.

«Якщо люди бачать, що є ознаки агресивності і насильства, вони повинні повідомити в поліцію, перш ніж подібні інциденти стануться. Відразу ж, як тільки вони побачать ознаки небезпеки, вони повинні повідомити про це», - сказав він CNN.

Але деякі експерти говорять, що культура домашнього насильства глибоко вкоренилася в епоху апартеїду у ПАР, під час якої жінки та діти стикалися з високим рівнем насильства, і що лише системи кримінального правосуддя і поліції не можуть вирішити проблему.

Гарет Ньюхем, голова Програми з правосуддя і запобігання насильству (Justice and Violence Prevention program) в Інституті досліджень безпеки, сказав CNN, що, доки чоловіки дотримуються патріархальних переконань, які пригнічують жінок, мало що зміниться.

«Зараз нам потрібні програми для чоловіків у ранньому дитинстві, які б навчили їх іншим поглядам, завдяки яким вони будуть розглядати жінок як рівних собі і взагалі з меншою імовірністю будуть застосовувати насильство, коли виростуть», - сказав Ньюман.

Джерело


Нагадаємо, що ще у травні 2017 НВ писало про те, що у столиці ПАР сотні чоловіків вийшли на демонстрацію проти насильства над жінками та дітьми.У столиці Південної Африканської Республіки Преторії на вулиці вийшли декілька сотень чоловіків, щоб висловити протест щодо проблеми насильства наж жінками та дітьми.

Зазначається, що вже протягом багатьох років рівень насильства над жінками та дітьми у країні не знижується.

На чолі колони протестувальників йшла жінка в білому та із пофарбованою у білий колір шкірою. Дехто тримав у руках плакати з іменами постраждалих або загиблих внаслідок домашнього насильства жінок. Організатори/-ки акції наголошують, що прийшов час усім чоловікам взяти на себе відповідальність за насильство над жінками: за зґвалтування, вбивства та побиття.

Лише протягом минулого року поліція зафіксувала 64 тисячі випадки насильства.

На цьому тижні президент країни Джейкоб Зума відвідав сім'ю, яка втратила трирічну доньку - дівчинку згвалтували і вбили. Зума назвав ситуацію з насильством в країні критичної.

Джерело