Маленькі, але видимі кроки: секрети успіху одеської громадської організації
Заснована в Одесі 2016 року громадська організація «Асоціація жінок України “Дія”» всього за кілька років стала всеукраїнською. Її філії вже відкрилися у Києві, Ужгороді, Миколаєві, Кропивницькому, Первомайську, Новій Каховці, Чернівцях. А на початку грудня один із її проектів посів І місце в номінації «Забезпечення рівних можливостей» у престижному конкурсі Special Project Awards.

Мова йде про щорічний «Міжнародний жіночий дієвий форум» у Одесі, який проходить у вересні. Захід доволі масштабний: кількість учасниць сягнула понад триста осіб, а виступали понад двадцять експерток і експертів з України і з закордону. Ними стали фахівчині ОБСЄ, USAID, представниці громадських організацій, посольств, влади тощо.

Тема цьогорічного форуму – «Гендерні межі та перспективи гендерного діалогу в Україні». На форумі говорили про жінок у бізнесі, про лідерство, громадську діяльність, політику, війну та залучення до волонтерства. Представниці світових організацій ділилися досвідом країн, які успішно досягають рівності у ключових сферах завдяки чутливій політиці влади.

- На наш погляд, питання гендерної рівності – це не просто модний європейський і світовий тренд. Це інструмент фінансового процвітання, фактор побудови безпечного і толерантного суспільства у світі. Україна, як частина світової спільноти, не може бути осторонь гендерної політики, поваги до жінки. Поки що українське суспільство тільки на початку шляху, та сходити з нього ми, жінки, не збираємося, – розповідає голова правління громадської організації «Асоціація жінок України “Дія”» Наталія Делієва.

Після дводенної насиченої програми учасниці підписали резолюцію із закликом використовувати напрацьований досвід Європейського Союзу в українських законах.- Додому вони повернулися вже з багажем знань, що можна застосувати на практиці. Це світовий досвід громадянського суспільства: як посилити та об’єднати жіночий рух, як зробити його невід'ємною частиною громадянського суспільства. Наш форум спрямований на публічне і відкрите обговорення гендерних проблем, тому ми вважаємо, що його проведення стає місточком, що об'єднує суспільство навколо української жінки. Безсумнівно, ми плануємо організувати і провести цей форум наступного року, – розповідає Наталія Делієва.

Форум є найбільш видимою діяльністю громадської організації, та крім нього активістки проводять благодійні заходи, акції, зустрічі для обміну досвідом між жінками з різних сфер. Щомісяця жінки збираються за бізнес-сніданками, які отримали назву «Дієва кава».

- Ми не тільки за здійснення великих проектів і розв’язання глобальних питань. Ми гадаємо, що невеликі кроки і справи згодом перетворюються у великі проекти і цілі. Вже понад два роки «Дія» використовує неформальний характер нетворкінгу. Він показує гарну ефективність та зворотній зв'язок між учасницями. Завдяки йому ми розширюємося, кількість активних членкинь та філій зростає, і ми отримали статус всеукраїнської громадської організації. Результатом таких нетворкінг-сесій у містах та регіонах став і наш щорічний жіночий форум, – розповідає Наталія Делієва.

Минулого року «Асоціація жінок України “Дія”» ініціювала Всеукраїнський проект «Жіноча дія в історії України». Проект спрямований на вшанування пам’яті активісток з різних міст країни. Невеличкі тексти, написані про жінок, розповсюджували в мережі Інтернет.Є ще фестиваль «Руде місто», на який збирається понад 200 одеситів і одеситок, одягнених у руді перуки. Захопивши із собою помаранчеві аксесуари, вони проходять вздовж набережної, беруть участь у конкурсах, співають і танцюють. Цей фестиваль створений для того, аби зробити місто більш яскравим та позитивним. До речі, назву він отримав за книгою відомого одеського гумориста Георгія Голубенка «Руде місто».

Сьогодні «Дія» прагне заснувати жіночий хаб в Одесі, на кшталт того, який активістки бачили під час своїх робочих поїздок у Нью-Йорку та Брюсселі. Наталія каже, що цей неформальний простір допоможе ефективніше «ставати на ноги» жінкам. Він також відповідає всім вимогам міжнародних документів, що націлені на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Ми дуже раді і задоволені тим фактом, що «Український жіночий фонд» не побоявся і взяв на себе донорську відповідальність попрацювати з молодою організацією, у якій лише формується її портфоліо проектів, – зауважує пані Наталія. – Ми сподіваємося і далі співпрацювати не тільки в частині підтримки Міжнародного жіночого дієвого форуму, а й ініціативи жіночого хаба, і ще низки інших проектів просвітницького та культурного характеру.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»