Незвичайна кав’ярня. У Львові працевлаштовують жінок, які потрапили у кризові ситуації
– Якось нас із дитинства привчали «слухати» чоловіка. Я свого дослухалася, що втратила будинок, роботу й опинилася за ґратами, – розповідає львів’янка Ольга Карєва.

Та про цю історію жінка більше не воліє говорити. Вона перегорнула сторінки свого життя. Відбула в колонії, потім отримала рішення апеляційного суду про недосконале слідство й поклала його у шухляду. Не захотілося йти далі тим шляхом. У 2014 році, коли життя почалося наново, пані Олі треба було нове житло та робота. Вона пригадала про «Горіховий дім» та будинок для жінок, про який почула по телебаченню у випуску новин. У репортажі казали, що жінки, які опинилися у складних життєвих умовах, зможуть на деякий час залишитися у тому будинку, а «Горіховий дім» – пекарня, у якій можна працювати після відповідного безкоштовного навчання.

– Запам'яталось, тому шукала їх... Мріяла пекти печиво, бо на роботу за фахом (бухгалтеркою) годі було навіть розраховувати – з моїм-то минулим... Тож я пішла навчатись технологічним процесам на пекарню. Пам'ятаю, що важко було. Але згодом усе змінилося. Новій справі я навчилася (чому рада), але тут же мені запропонували й нову роботу – вже за основним фахом: бухгалтеркою і керівницею проектів, – пригадує Ольга Карєва.

Пані Оля вже чотири роки працює в «Горіховому домі», завдяки чому змогла стати на ноги.

– Знаєте, коли потрапила в місця позбавлення волі, сказати, що була шокована, – це не сказати нічого. Умови утримання, правила (зауважте, не Закон, а правила) були жахливими. Розуміння, що тобі потрібно із цим усім жити, поставило мене перед вибором, – змиритись і жити в неправді чи протестувати. Я вибрала друге, тому сьогодні я – громадська діячка. Мій протест – це зразкова поведінка, сумлінне ставлення до праці й усвідомлення того, що жіноцтво, материнство – це не просто соціальне визначення статі чи статусу, це обов'язок, у першу чергу перед собою, стати незалежною лідеркою, – каже Ольга Карєва.Жінка розповідає історію організації, що 2010 року розпочала діяльність й одразу відкрила «Центр інтегральної опіки для жінок», що потрапили у кризову ситуацію. Це могли бути жінки, які залишилися без оселі, чи ті, кого вдома бив чоловік, чи ті, які втратили роботу, мали дітей на руках, але не мали ресурсів для життя. У так званому «жіночому будинку» жінки отримують безкоштовну психологічну і юридичну допомогу, а також право протягом 14 місяців мешкати у Центрі. У будинку були місця для одночасного проживання дванадцяти мешканок. Життєдіяльність Центру підтримувалася спочатку тільки за рахунок благодійних внесків від різних бізнес-установ та інших донорських організацій. Та грошей бракувало. Тож у 2012 році виникла ідея заснувати пекарню «Горіховий дім», що почала випікати здебільшого горіхове печиво. Жінкам, за бажання, пропонували пройти безкоштовне навчання й почати там працювати. Звісно, у штаті був лише певний відсоток жінок із Центру – щоб бути конкурентоспроможними, потрібні були професіонали з відповідною освітою, які навчали б інших мешканок. Таким чином організація змогла протриматися на плаву ще два роки, але орендоване приміщення продали. А сам центр довелося закрити.

А от соціальний бізнес, який розпочався із пекарні «Горіховий дім», продовжував розростатись. Згодом було відкрито ще дві кав’ярні та трапезну. Діяльність благодійної організації продовжувалася: жінкам надавали психологічну допомогу, юридичні послуги, допомагали виходити зі скрутних життєвих ситуацій. А зараз вони отримали від міської ради нове орендоване приміщення для жіночого центру.

– Приміщення потребує капітального ремонту. За попереднім кошторисом вартість ремонтних робіт складає 3 мільйона 750 тисяч гривень. Сьогодні для повного завершення робіт нам ще бракує трохи більше двох мільйонів гривень. Звичайно, лише на кошти благодійників ми не можемо розраховувати, тому завжди в пошуках грантових коштів. А також працюємо самі і сорок відсотків з прибутку скеровуємо на потреби жіночого центру, – розповідає Ольга Карєва.Ремонт хочуть завершити до літа. Пані Оля розповідає, що у Львові є лише один подібний центр на п'ятнадцять жінок, однак там ніколи вільних місць немає. Для міста цього катастрофічно бракує.

А тим часом «Горіховий дім» реалізує ще один проект за підтримки австрійської організації, що надає змогу провести курс з професійної інтеграції «Горіхова школа». У школі жінок навчають пекарській, менеджерській та іншим професіям, з можливістю працевлаштування у власних кав’ярнях.

У благодійній організації мріють, що згодом вони зможуть надавати такі саме послуги, як і раніше. Для них сьогодні головне – відкрити новий жіночий центр.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»