ВМІЙ ЗАХИЩАТИСЯ: жінок у Дніпрі вчать самообороніНа фото - Ольга Полякова.Світлана Гритіна
– звичайна вчителька біології у Дніпровській школі. Кілька разів їй доводилося змінювати місце роботи через те, що невпевнена у собі жінка не могла психологічно захистити себе у колективі. Із насильством вона знайома не з чуток – бачила на власні очі в родині. Кілька разів потрапляла в небезпечні ситуації на вулиці, бо з роботи повертається пізно та й живе в сумнівному районі.

Про курси самооборони Світлана ніколи не замислювалася, але випадково натрапила в Фейсбуці на оголошення: «Йде набір до безкоштовних курсів жіночої самооборони». Вік, фізична підготовка та професія були неважливі, тому Світлана, поміркувавши, вирішила – треба йти.

– Спочатку мені здавалося, що самооборона – це складно, скажімо, треба засвоювати вправи або прийоми з карате. Від цього мені ставало лячно. Але виявилося, щоб захистити себе, не потрібні надуміння! Тренер велику увагу приділив тому, як саме жінка, за допомогою невеликого спектру дієвих прийомів, здатна захистити себе, – розповідає Світлана Гритіна.Працюючи у команді з іншими учасницями курсів, жінка зрозуміла: не лише вона зустрічалася із насильством у житті, не лише вона має страхи та сумніви… На самообороні також працювала психологиня, яка допомогла дівчатам зрозуміти себе та побороти власні страхи. Світлана зрозуміла, що більше не хоче бути звичайною вчителькою біології, і це підштовхнуло її до кардинальних змін у житті – вона вирішила отримати другу освіту.

– На курсах нас ставили в ситуації, коли треба захистити себе, – це було дуже складно. Ми виконували роль того, хто скоює злочин, ми – (ред. – учасниці) побачили реакцію дівчат, наскільки їм складно знаходитися у схожих ситуаціях, для декого це був шок. Були учасниці, які починали плакати, і у мене також наверталися сльози на очі. Після такого групою працювали з психологинею. Зрештою, ми впоралися із цим і після трьох місяців вже стали іншими людьми, – розповідає Світлана Гритіна.
Курси самооборони “Бийся як дівчина” – це проект молодої громадської організації “Gender Stream”, яку очолює активістка Ольга Полякова. В організації зазначають: щороку понад один мільйон українок зазнають насильства з боку партнера. З них лише 10% вирішують повідомити про те, що сталося. Майже половина жінок насильством вважають виключно фізичні побої, забуваючи про психологічне насильство.

За два роки роботи курсів, практичні навички та вміння вже отримали понад сотні мешканок Дніпра. Під час навчання із жінками працюють тренерська команда із самозахисту, юрист і психологиня. Особливу увагу приділяють тому, як не розгубитися в небезпечній ситуації, звільнитися, якщо тебе хтось схопив, та на які точки на тілі можна натиснути, щоб привести  нападника в шок та знешкодити на деякий час. На початку проекту такого різностороннього підходу не було.

– Ми аналізували першу групу, оскільки з неї пішло багато людей. Через те, що курси з самооборони безкоштовні, у деяких людей не було мотивації. Нам довелося помізкувати, як це змінити. Ми залишили курси безкоштовними, але додали юридичну і психологічну допомогу. Я намагаюся більше приділяти увагу спілкуванню, бо, коли між дівчатами є діалог, вони більш мотивовані дійти до кінця. Якщо у першій групі у нас залишилося 7 дівчат із 20, то в останній группі вже 15 із 15, – розповідає засновниця курсів Ольга Полякова.
Наступний набір на курси розпочинається наприкінці жовтня. Заняття проходитимуть двічі на тиждень. Більш детальну інформацію про це можна знайти на офіційній сторінці організації в Фейсбуці.

Громадська організація “Gender Stream” утворилася рік тому. Крім курсів із самооборони вони втілюють у життя ще низку проектів, спрямованих на допомогу поліціанткам, працевлаштування, протидію сексизму в рекламі.Наразі реалізується ще два проекти. Перший спрямований на втілення “Резолюції 1325: Жінки. Мир. Безпека”, де навчають жінок, які працюють у поліції.

– Попри те, що у нашій місцевій поліції стає дедалі більше жінок: вже майже 30%, жінкам і досі не забезпечили належні умови праці. У частинах патрульної поліції немає жіночих роздягалень та зберігається дискримінація за ознакою статі. Ми хочемо зробити поліцію більш толерантною, – розповідає Ольга Полякова.

Крім поліції до Олі вже звертається низка інших структур із проханням провести схожі тренінги в їхніх установах, аби попередити дискримінацію.

Другий проект реалізується в рамках Українського жіночого фонду. Він спрямований на консолідацію різних феміністичних організацій Дніпропетровщини для створення єдиної платформи, що працювала б в одному напрямі. “Gender Stream” проведе анкетування, на закритих зустрічах визначить спектр спільних проблем та цілей і обере напрямок, у якому буде працювати платформа. За попередніми даними, до цієї платформи увійде близько 30 жінок.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, ВЛАСНА КОРЕСПОНДЕНТКА ГІАЦ «КРОНА»