Історичний вихід у космос жіночого екіпажу не відбудеться через нестачу скафандрівНа фото: Астронавтка NASA Крістіна Кох (у центрі) допомагає астронавтам Ніку Хейгу (ліворуч) і Енн Макклейн, незадовго до того, як вони розпочнуть перший вихід у космос у своїй кар'єрі. 22 березня 2019 року Хейг та Макклейн працювали у відкритому космосі протягом шести годин і 39 хвилин, щоб модернізувати ємність накопичення енергії Міжнародної космічної станції. (Фото NASA)


Нагадаємо, що раніше американське Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) оголосило про першу в історії космічну місію, яку виконають виключно жінки. Про це повідомило Бі-бі-сі.


Зазначали, що в складі місії будуть чотири людини: Енн Макклейн і Крістіна Кох вийдуть у відкритий космос, приблизно за 400 км над Землею, щоб замінити сонячні батареї МКС. При цьому із Землі керувати польотом буде Мері Лоуренс, а за пульт управління космічною місією стане стане Джекі Кейгі. Макклейн вже на борту МКС з грудня минулого року. Крістіна Кох приєднається до космічного екіпажу через тиждень, 14 березня.

Цей день (3.14 - в традиційних американських записах) у США неофіційно відзначають як День числа Пі (3,14), тому запуск корабля "Союз МС-12" до МКС заплановано на 3:14 після полудня за часом Східного узбережжя США (19:14 за Гринвічем).

Вихід Макклейн і Кох у відкритий космос було заплановано на 29 березня. Зазначали, що він відбудеться цього місяця, який оголошено у США Місяцем жінок в історії (Women's History Month).

І Крістіна Кох, і Енн Макклейн - випускниці групи астронавтів, набраної НАСА 2013 року, половину якої становили жінки. 39-річна Макклейн, за її словами, мріяла про космос з раннього дитинства. Вона має три вищі освіти: у Військовій академії США вона вчилася на інженера-механіка, потім закінчила магістратуру Університету Бата в Англії, а потім отримала ще один магістерський диплом в Університеті Бристоля за фахом "міжнародна безпека". 15 місяців Макклейн відслужила в Іраку пілотом вертольота і дослужилася до звання підполковника, на її рахунку більше 200 бойових вильотів.

Кар'єра 40-річної Христини Кох більше пов'язана з наукою. Фізикиня і інженер-електрик за освітою, в НАСА вона потрапила як співробітниця лабораторії астрофізики високих енергій, де займалася розробкою приладів для різних космічних місій і паралельно вела лабораторні заняття з фізики в Коледжі Монтгомері. Три роки, з 2004 по 2007, Кох займалася в НАСА програмою вивчення Антарктики і навіть провела зиму на Південному полюсі. Після цього працювала в лабораторії прикладної фізики в Університеті Джонса Хопкінса.

Зараз же NASA скасувало перший в історії вихід у космос винятково жіночого екіпажу через відсутність необхідного скафандра. Замість Енн Маклейн полетить астронавт Нік Хейг.

Про це агентство повідомило за 4 дні до планового виходу жіночого екіпажу.

NASA відзначило, що 22 березня після виходу в космос Енн Макклейн - однієї з двох астронавток, які повинні були вперше в історії вийти в космос жіночим екіпажем, виявилося, що обом жінкам краще підходить нагрудна частина скафандра середнього розміру. Однак на станції такий скафандр тільки один, підготувати другий інженери не зможуть.

Друга астронавтка місії - Христина Кох.

Нік Хейг разом з Макклейн успішно 22 березня завершив вихід у космос з борту Міжнародної космічної станції для модернізації її енергетичного обладнання. 29 березня Хейг і Кох продовжать роботу зі встановлення літій-іонних акумуляторів для сонячних батарей станції.

Джерело-1, Джерело-2