Гендерний гід березня: куди піти і що дивитися


Підбірка подій, акцій та кінопоказів на тему гендерних стереотипів, фемінізму, приурочених до 8 березня у Києві, Львові та Харкові.

Місто Київ

Жіноче свято по-новому. «Іди за білим кроликом»
  | 5 березня |  MediaHubДискусія на тему: “Чи існує гендерна дискримінація в Україні взагалі і чим вона зумовлена?". Брейнсторм в тематичних групах та спроба знайти відповіді на питання - як досягти соціальної так і економічної рівності між чоловіками та жінками.

Модератори: Наталія Соколенко, Андрій Куликов. До дискусії запрошені: Ірина Бекешкіна, директорка Фонду «Демократичні ініціативи»; Вікторія Сюмар, депутатка ВР; Лариса Денисенко, письменниця, правник; Олена Кондратюк, депутатка ВР; Ірина Подоляк, депутатка ВР; Олеся Островська-Люта, культурологиня; Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації; Інна Совсун, перша заступниця Міністра освіти; Настя Станко, журналістка; Оксана Сироїд, віце-спікерка Верховної Ради; Олена Білецька, голова ГО «Жіноча Варта»; Макс Левін, фотокоресподент. Організатори: Центр UA, Iнститут Масової Інформації.

***

Виставка «Материнство» та феміністична програма | 6 березня - 19 березня 19:00 | Центр візуальної культуриВиставка «Материнство» пропонує феміністичний погляд на традиційну «функцію» жінки - народження і виховання дитини. Яким є досвід матері, прихований від публічності? Які зусилля повинна докладати жінка задля становлення і розвитку нової людини, і яка оцінка цих зусиль в суспільстві? Як тема материнства розкривається у творчості художниць, попри те, що народження дитини часто змушує відсунути творчість на другий план? Що значить для кожної жінки потенційна можливість стати матір’ю? Ці та інші питання ставлять у своїх роботах художниці з України, Польщі, Росії, Молдови, Угорщини, Австрії та Швеції.

Подаючи аналіз ролі та становища жінки-матері в суспільстві, виставка показує материнство як важку тілесну і психічну працю, без якої не було би всіх нас. Діалог з матерями – це діалог з історією власного життя, який заслуговує на те, щоби бути озвученим публічно.

Учасниці: Оксана Брюховецька, Марина Віннік, Анна Вітт, Ксенія Гнилицька, Маша Годованная, Аліна Клєйтман, Йоанна Райковська, Емма Торсандер, Анна Фабріціус, Марта Фрей, Тетяна Фьодорова, Ельжбета Яблонська, Аліна Якубенко.

***

Сімейний ЛГБТ-клуб | 6 березня 19:00 | ГАУІдея сімейного клубу полягає в тому, що пари ЛГБТ, які бажають побудувати сім'ю в майбутньому, будують її зараз або вже побудували - збираються в компанії професійного психолога. Діляться своїми успіхами, досвідом, переживаннями, дізнаються про різні моделі квір-сімей та світові тенденції в питаннях створення ЛГБТ-сімей.

***

Лібертарний кіноклуб: вечір курдського фемінізму | 6 березня 19:00 |  Басейна 5бНапередодні міжнародного дня боротьби за права жінок лібертарний кіноклуб проводить вечір курдського фемінізму. Дивитимемось сюжет австралійського телебачення та докуметальний фільм каналу VICE про боротьбу курдських жінок проти «Ісламської держави Іраку та Леванту" та проти патріархального суспільного порядку загалом.

Кінопоказ ініціює самба-бенд “Ритми Спротиву” – феміністична, антикапіталістична, антиавторитарна, непартійна низова музична ініціатива, яка виступає проти сексизму та дискримінації за будь-якою ознакою.

***

Чому тюльпани недоречні на 8 березня? | 7 березня 15:00 | Креативний простір "Часопис"Дискусія організована Queer Home Kyiv, за учасю Ганни Довгопол. Дискусія про те, чому тюльпани недоречні на 8 березня та про становище жінки в Україні.

***

“Панк-співачка”. Феміністичний кінопоказ від фестивалю “86” | 7 березня 19:00 | VCRCФестиваль “86”, Центр візуальної культури, “Політична критика” запрошують на показ фільму Сіні Андерсон “Панк-співачка”, що відбудетьсяв в рамках Феміністичної програми Центру візуальної культури.

Кетлін Ханна - ікона американського фемінізму, солістка панк-групи Bikini Kill і денс-панк тріо Le Tigre. Її впертий голос став символом riot grrrl та відправною точкою “третьої хвилі” фемінізму. Критики Кетлін мріяли, щоб вона нарешті замовкла, а шанувальники сподівалися, що цього ніколи не станеться. Ханна навчилася бути сильною, іти вперед і перевершувати саму себе. Коли в 2005 році вона раптом перестала співати, мало хто міг зрозуміти, що відбувається. За допомогоюархівних концертних записів, відвертих розмови зі співачкою та її середовищем “Панк-співачка” розповідає про крутий поворот у житті цієї безстрашної жінки.

Це історія про сильну людину, в якої є право на слабкість. У переддень 8 березня, вона надихає і дозволяє по-іншому глянути на активізм, жіноче лідерство та нещадні вимоги нашого часу.

Модерує Надія Парфан.

***

Повернемо собі ніч! Take back the night! | 7 березня в 19:00 | біля Михайлівського соборуАктивістки «Чорної веселки» запрошують всіх приєднатися до акції «Повернемо собі ніч». Це символічний марш, який щорічно проходить в багатьох країнах, проти насильства над жінками, проти страху, з яким стикається жінка, а також проти самої ідеї, що після заходу сонця жінкам варто розійтися по домівках. Ми всі знаємо, що ніч - небезпечне час для жінок. Пора покласти цьому край!

У ході «Повернемо собі ніч» традиційно беруть участь тільки жінки в знак того, що саме жінкам, без супроводу чоловіків, небезпечно перебувати на вулиці в темний час доби, а також щоб продемонструвати, що, об'єднавшись, жінки можуть протистояти насильству і страху.

***

Марш «Фемінізм завжди на часі!» | 8 березня 12:30 | м. АрсенальнаТе про що мовчать під час війни, нікуди не зникає.

На нас напав патріархат. Не тільки ззовні, а й зсередини. Наш ворог - не лише одна людина, чий злий умисел тягне за собою тривале насильство, а й вся система гендерного виховання. Війна веде до збільшення кількості насильства над жінками з боку військових обох таборів, знецінення праці жінок поруч з героїзацією чоловіків-захисників, сприяє замовчуванню таких важливих проблем, як домашнє насильство, дискримінація жінок на ринку праці тощо. Отже війна - це і гендерне питання, і щось значно ширше, ніж просто битва озброєних.
Інфляція, мілітаризація економіки ставлять всі інші соціальні та культурні питання "не на часі", зокрема питання, які стосуються прав жінок.
Однак вирішення саме цих питань і веде до нового суспільства рівності і справедливості, за яке ми боролися ще рік тому. Замовчування гендерних питань обіцяє погіршення становища жінок у майбутньому. Провладні партії вже не раз подавали законопроекти про заборону абортів, а скорочення соціальних виплат поставить жінок у ще більш скрутне становище, ніж воно є зараз. Поглиблення патріархального мислення і вузьких націоналістичних поглядів обіцяє лише нові витки насильства. Ми не можемо допустити, щоб на той момент, коли зовнішній ворог відійде, мізогінічна і націоналістична ненависть обернулася б проти внутрішнього "ворога".
Доки в масовій свідомості випещується образ саме чоловіка-воїна як захисника нації, доти залишаються невидимими зусилля як тих жінок, котрі беруть участь у воєнних діях, так і тих, які несуть посилений тягар подвійної роботи поза зоною конфлікту. Кропітка щоденна професійна праця у волонтерських організаціях та неоплачувана домашня праця - так само героїчні.

Тому в Міжнародний день боротьби за права жінок, ми говоримо:

Фемінізм завжди на часі!
Емансипація завжди на часі!
Гендерна рівність завжди на часі!
Боротьба з дискримінацією завжди на часі!
Гідна оплата праці жінок завжди на часі!

Нас не треба захищати, на нас не треба нападати.

Про нас: самба-бенд “Ритми Спротиву” – феміністична антикапіталістична антиавторитарна непартійна низова музична ініціатива, яка виступає проти сексизму та дискримінації за будь-якою ознакою.
До організацї маршу також долучаються незалежна студентська профспілка "Пряма дія", "Автономна спілка трудящих" та громадська організація "Інсайт".

***

Лекція Тамари Злобіної «Що святкуємо 8 березня: сьогодні, вчора, завтра?» | 8 березня 14:00 Освітня станція 31В1День, який сьогодні знаємо як «свято весни і краси», в який жінкам дякують за те, що вони жінки, дарують квіти, а чоловіки готують сніданок і миють посуд, колись мав інше значення. Його визначали смисли боротьби за гідну оплату праці та інші трудові права, визволення жіноцтва від гніту домашнього побуту.

Наша реальність кардинально змінюється, і немає сенсу тягнути у нове майбутнє застарілі традиції. 2015 для України – рік перезавантаження та колективної творчості. У тому числі – створення нових традицій та цінностей на базі усвідомлення пройденого шляху і майбутніх перспектив.

Тому ми зробимо подорож у минуле: розглянемо пострадянські ритуали 8 березня, звичаї у Радянському Союзі різних десятиліть, аж доки не дійдемо до соціалістичних витоків свята. Відтак повернемось назад у сучасне через світові інтерпретації 8 березня у ХХ та ХХІ століттях, і разом поміркуємо, яким цьому святу бути далі?
Вхід вільний за умови реєстрації на лекцію. Кількість місць обмежена.

***

"Звуки Ж"  | 8 березня 20:00  | Mezzanine8 березня - це не тільки час заявити про потребу ширшої жіночої емансипації, а й нагода поспілкуватися в вільному від сексизму та гомофобії просторі. “Звуки Ж” - некомерційна жіноча ініціатива, яка вже п’ятий рік створює музичний майданчик для прогресивних жінок-музиканток і діджейок. Квір-поп, трип-хоп, пост-рок, нойз і психоделічний панк в особливо насиченій цьогорічній програмі.

Line-up: Grisly FayeLyudska PodobaCREAMWAVE, DJ Таня Ендшпіль, DJ Bryozone (Одеса).
Організаторки заходу: Olha Martynyuk, Irina Kudrya, Margaryta Kulichova, Fanni.

***

Прем'єра фільму "Заміж за іноземця" | 11-29 березня 19:00 | Кінотеатри “Київ” та "Кінопанорама"Герої фільму - прості американські чоловіки та українські жінки, які шукають свою “половинку” у міжнародних шлюбних агентствах. Режисер слідкує за героями та героїнями з моменту перших побачень до одягання обручок. Та навіть весілля не гарантує кінець випробуванням.

***

Дискусія.  Фільм "Заміж за іноземця" | 11 березня 21:00 | Кінотеатр “Київ”Дискусія “Чому українські жінки хочуть заміж за іноземців?” за участі режисера фільму Джонатана Нардуччі та лінійної продюсерки Надії Парфан. Модераторка - журналістка Ірина Славінська.
Вхід на дискусію вільний.

***

Дискусія «Жінки, партії, квоти: як досягти гендерної рівності у політиці?» | 12 березня 19:00 | Центр візуальної культуриДискусія про гендер і політику, про квоти, чому жінки у політиці - це важливо і як цього досягти.

***

Кінопоказ фільму "Якби стіни могли говорити 2"  | 13 березня 19:00  | офіс ВБО "ТОЧКА ОПОРИ"Телевізійний фільм, що складається з трьох новел.

1961
Історія двох літніх жінок, які все життя любили одна одну: збирали гроші, купили будинок, обставили його. Але після смерті однієї з партнерок друга залишилася без нічого. Нещасний випадок забрав у неї не тільки кохану людину, але і будинок. Виявилося, що єдиним законним спадкоємцем є троюрідний племінник. Він і його дружина байдуже обговорюють плани продажу будинку і просять літню пані покинути будинок, не в силах зрозуміти, як багато він означає для жінки.

1972
Історія двох дівчат, які вирішили, що їм не потрібні чоловіки. Вони зробили це ще до того, як зустрілися. Але після перших побачень одна з них відчула, що традиційні погляди суспільства сильніші за її кохання. Тепер потрібно подолати свої комплекси і знову спробувати стати щасливою.

2000
У наш час ніхто не буде принижувати двох дорослих жінок тому, що вони люблять одна одну і не приховують цього. Але як завести дитину, якщо переспати з чоловіком означає зрада. Для цього є донори - невідомі поліцейські, плавці, теслі, один з яких подарує щасливій парі дитину за допомогою штучного зачаття.

***

Лекція «Жіноча сексуальність у 18 ст. в Україні: асиметричні відповіді судової практики» | 14 березня 17:00 | Центр візуальної культуриКатерина Дис - авторка книги про судові процеси над "відьмами" в Україні, єдине дослідження в Україні. Вона буде говорити про трактуваня сексуальності в 18 столітті, про дітовбивство і його причини, чому жінки це робили. Вона викладає курс жіночої сексуальності в Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

***

Презентація антології «Образ. Тіло. Порядок. Гендерні дослідження в міждисциплінарному спектрі» | 18 березня 19:00  | Центр візуальної культуриПроект видавництва "Медуза" спільно з Вільним університетом Берліну. Це переклад сучасних німецьких і англомовних текстів за участю Марії Маєрчик.

***

Фільм-закриття "Архіви материнства" режисерки Ірен Люстиґ | 19 березня 19:00 | Центр візуальної культури***

Прем'єра п’єси  «Сім» жіночих історій | 26 березня 19:00 | Національна музична академія ім. Чайковського

«Сім» жіночих історій (Seven) – це унікальна документальна п’єса, що складається з інтерв’ю семи активісток, що борються за права жінок по всьому світу. Саме їх історії життя та боротьби стали джерелом натхнення: Фаріда Азізі (Афганістан), Інес Маккормак (Північна Ірландія), Марина Пісклакова-Паркер (Росія), Анабелла Де Леон (Гватемала), Мухтар Май (Пакистан), Му Сокуа (Камбоджа) та Хафсат Абіола (Нігерія).

Формат п’єси – це сценічні читання, які виконуються видатними людьми країни або місцевості, яка приймає «Сім». П’єса мандрувала світом, була показана понад 150 разів у 35 країнах. Зокрема читання 7 відбулися в Європарламенті у Брюселі, на базі НАТО (у виконанні генералів командування НАТО), а також у Нью-Йорку за участі оскароносної акторки Меріл Стріп, яка прочитала роль Інес Маккормак.
Авторки п’єси «Сім»: Пола Сізмар, Кетрін Філу, Гейл Крігел, Керол К. Мек, Рут Мергреф, Анна Дівір-Сміт та С’юзен Янковітц.

Режисер української постановки - Олександр Крижанівський.

Місто Харків

Презентація антології «Образ, тіло, порядок. Гендерні дослідження в міждисциплінарному спектрі» | 5 березня 19:00 «МУНИЦИПАЛКА»В рамках Тижня жіночої солідарності відбудеться презентація антології «Образ, тіло, порядок. Гендерні дослідження в міждисциплінарному спектрі».

Антологія «Образ, тіло, порядок» – це міждисциплінарна збірка академічних та есеїстичних текстів на гендерну тематику з німецько- та англомовного просторів. Книжка містить статті як із філософії, так і з економіки, історії медицини, психоаналізу, кінознавства, історії мистецтва та юриспруденції. Ці різні дослідницькі перспективи та інтелектуальні рефлексії показують, як категорія, феномен і проблематика гендеру червоною ниткою проходить крізь сфери життя, наукові царини та художні практики, і що гендер виявляється засадничим аспектом розподілу благ, структурування простору, форми, можливості артикуляції та політичної участі, здорового чи хворого тіла, правосуддя і знання.

***

Панельна дискусія «Сучасні практики фемінстського спротиву» | 6 березня 15:00  |  Університет Каразіна, кафедра медіа-комунікацій, пл. Свободи, 6

- Сучасні рухи феміністського спротиву, Шаригіна Анна
- Фемінізм та іслам вплив чи включення, Євгенія Борозняк
- Шлюб, як практика пригнічення та контролю, Вікторія Бавикіна
- Жінка фемінстка - погляд більшості, Ася Сеніна

***

Лекція-дискусія для гурманок Постколоніальний фемінізм та український контекст | 6 березня 19:00 «МУНИЦИПАЛКА»Дискусія про постколоніалізм, орієнталізм, гібридність, інтерсекційність... яке відношення ці терміни мають до фемінізму? І чи мають сенс ці слова, винайдені на Заході, в українському контексті?

***

Акція «Борщ» | 7 березня 16:00 |

Мистецтво взаємодії. Відверта розмова жінок на кухні про події у сучасній Україні. Війну. Особисте. Жіночність та особисте.

***

Літературний клуб  «Жінка в українській літературі. Фемінізація» | 7 березня 18:00 |  «Книгарні Є» ,вул. Сумська, 3Будемо говорити про сильних, неординарних особистостей серед письменників – жінок. Типовим є і був розподіл літератури на “погану” і “добру”, а не “жіночу” та “чоловічу”. Будемо разом ламати стереотипи!

Організатор – Фундація регіональних ініціатив (Харків).

***

Театральне дослідження "Вбити жінку" режисера Роза Сарусян | 8 березня 18:00 | Старий Цирк, площа Червоного міліціонера, 17

Місто Львів

Зустріч з художницею Ганною Звягінцевою 6 березня 17:00 Феміністична майстерняГанна Звягінцева, київська художниця, відома своїми графічними серіями спонтанних малюнків, що супроводжуються записами почутих розмов і роздумами.

У 2013 році її робота “Фрагмент” була представлена в рамках виставки фіналістів PinchukArtPrize. Інсталяція розповідала про непомітну хатню працю, що часто лягає на плечі жінок. Побутовий акт миття посуду з’являвся у формі масивної металевої конструкції, наголошуючи на своїй тяжкості і невидимості одночасно.

***

Акція "Права щодня, замість квітів на свято" 8 березня 14:00 Львів, Площа Ринок, Міська РатушаФемінізм є відповіддю на сьогоднішню ситуацію в Україні. Адже це прагнення не лише отримати рівні з чоловіками права, а й створити нове суспільство. Суспільство поваги, солідарності і різноманіття, суспільство без дискримінації, ненависті і війни.

Акція проводиться солідарно з ініціативою “Ритми спротиву”, яка проведе 8 березня феміністичний марш у Києві.

***

Презентація фільму "Заміж за іноземця" | 14 березня 19:00 | Львівський Палац Мистецтв

14 березня о 19’00 у Львівському Палаці Мистецтв відбудеться презентація документальної стрічки Джонатана Нардуччі "Заміж за іноземця". У львівському прокаті фільм з’явиться вже 12 березня не екрані кінотеатру.

Герої фільму - прості американські чоловіки та українські жінки, які шукають свою “половинку” у міжнародних шлюбних агентствах. Режисер слідкує за героями та героїнями з моменту перших побачень до одягання обручок. Та навіть весілля не гарантує кінець випробуванням.

Підготував Тимур Левчук.

Джерело