Гендерна експертка Марія Дмитрієва порадила журналістам уникати в матеріалах стереотипів “чоловік – захисник, жінка – берегиня”


Гендерна експертка Марія Дмитрієва порадила волинським журналістам “розхитувати рамку”, в якій традиційно чоловіки постають перед нами як “воїни”, а жінки – “берегині”, пропонувати більше історій про жінок і залучати більше експерток. Про це вона сказала на зустрічі з волинськими журналістами у Луцьку, інформує представник ІМІ у Волинській області.

“Журналісти пишуть про жінок так, ніби жінки є хворобливими неземними створіннями, – зауважила Марія. – Оце постійне відтворення риторики “справжніх чоловіків” і “жінок берегинь” приносить набагато більше шкоди, ніж користі”.

На її переконання, дуже важливо, “щоб засоби масової інформації приділяли увагу жінкам поза межами звичного для нас спектру “чоловік – захисник, жінка – берегиня”, тому що наше життя значно розмаїтіше.

“Якщо ми відтворюємо лише цю “двоїсту” картинку, ми випускаємо з поля зору все оце розмаїття. І через те, що ми його не відображаємо, воно не відображається в суспільній свідомості. Люди опиняються в системі подвійного бачення: навколо себе вони бачать одну картинку, а в ЗМІ іншу. Звиклі довіряти засобам масової інформації, вони потім менше звертають уваги на те, що відбувається навколо них і не схильні самі розширювати свої горизонти”, - зазначила Дмитрієва. Тому, за її словами, “чим більше українських журналісток будуть заохочувати експерток висловлюватися, тим ширшу картину ми побачимо, тим цікавішим буде той світ, який нам пропонує побачити мас-медіа в Україні”.

Також експертка порадила  журналістам не питати в жінок, як вони поєднують материнство й роботу, а питати, як їхні чоловіки поєднують батьківство й роботу. Також не ставити жінкам тих питань, яких би не ставили чоловікам, або ставити чоловікам ті питання, які «традиційно зарезервовані для жінок». “Якщо журналісти вважають за потрібне писати не про те, чим займається жінка-політик, а як вона вдягнена, в той же час ігноруючи, в що вдягнені чоловіки-політики, на мою думку це є великим упередженням щодо жінок і досі очікуванням від них, що вони мають підлягати нашим уявленням про те, як вони мають виглядати. Або вона замолода, або вона застара, або вона зажирна, або вона захуда… Для жінок не існує будь-якого шляху уникнути цього – їх все одно будуть звинувачувати”, – зазначила Марія.

Чому і наскільки все це важливо під час війни? Експертка зазначила, що в українців зараз високий рівень стресу і вони намагаються не зачіпати такого “складного” питання, як розподіл обов’язків у сім’ї. Людям набагато простіше прикритися так би мовити “давніми” традиціями сім’ї, яких насправді ніколи не існувало. “Я би дуже хотіла, щоб до жінок ставилися не як до, хоч і коханого, але обслуговуючого персоналу, а щоб їх чули і поважали”, – резюмувала Марія Дмитрієва.

Джерело