Гендерний педагогічний альманахЩо таке «гендер» – коли це не визначення терміна, а реальне шкільне життя? Як він вплетений у викладацькі слова, шкільні коридори, сценарії свят чи щоденні

звички? Якою мірою визначає наші вподобання, дії і рішення? У виданні об’єднано педагогічні есеї, у яких в легкій формі описано реальний викладацький і управлінський досвід розпізнавання й подолання гендерних стереотипів та дискримінації. У власних розповідях реальні педагоги відверто діляться історіями поведінки в тих чи інших «гендерних ситуаціях», що виникають неминуче всюди, де здійснюється освіта.

Альманах буде корисний усім, хто працює в шкільній, дошкільній, вищій освіті, студентству педагогічних спеціальностей, батьківству, бабусям і дідусям, усім, хто цікавиться гендерною тематикою, проблемами сучасної освіти й виховання.

***

Альманах, який ви тримаєте в руках, є, без перебільшення, безпрецедентним для України.

По-перше, украй рідко в одній книзі можна прочитати тексти, написані педагогами з дитсадків, шкіл і вишів.

По-друге, незвичним є вже сам жанр цих авторських матеріалів, адже створювалися вони переважно як есеї-роздуми, есеї-пошуки, есеї-відкриття. Їх не сплутаєш ні зі сторінками педагогічних конференційних збірників, ні з тисячами знаків науково-методичних праць: ці прості й «живі» тексти не «узагальнюють широкий педагогічний досвід», а навпаки, ніби дають можливість зазирнути за лаштунки, прожити один чи кілька реальних днів з тими людьми, які навчають наших дітей, — як живуть, чим бентежаться і чому радіють, у чому сумніваються, як приймають рішення. У західній освітній традиції практика, коли фахові педагоги саме таким чином діляться власними ідеями і практичними знахідками, є доволі звичним явищем. Цим альманахом ми хочемо утвердити цю традицію і в українській освіті.

Усе, що ви прочитаєте, це оригінально описаний педагогічний та управлінський досвід подолання... А ось чого саме, це якраз те «по-третє», адже всі без винятку тексти присвячені опрацюванню надважливої і гостро актуальної теми — гендерним стереотипам та дискримінації в освіті.

Ви дізнаєтеся про класичні «гендерні ситуації», які щодня трапляються будь-де, де вчать і вчаться. Познайомитесь із реальними педагогинями й педагогами, які свідомо, наполегливо, а іноді навіть випадково віднайшли власні поведінкові «лайфхаки» і радо діляться ними.

У багатьох есеях ви натрапите на згадку про участь авторок і авторів у чомусь для них дуже важливому — у гендерному освітньому експерименті. Відкриємо невеличку таємницю: на останніх сторінках альманаху про нього написано чимало подробиць. Але ми пропонуємо невеличку «подорож-загадку»: прочитавши усі авторські матеріали у порядку, в якому вони подані, спробуйте з усієї «мозаїки» вражень, спогадів, фактів скласти власне уявлення про той незвичайний проект, а потім порівняйте з його докладним описом наприкінці альманаху. Упевнені, що це буде цікавий і, до речі, теж експериментальний досвід!

І нехай ваші враження від читання неодмінно перетворяться на нові відкриття і, головне, власні практичні кроки!

Завантажити Гендерний педагогічний альманах